مهریه

چگونه مهریه خود را بگیریم؟ مدارک و مراحل دریافت مهریه

مهریه به عنوان یک پشتوانه اجتماعی برای بانوان سرزمین مان است به این دلیل که در صورت طلاق زن متحمل خسارتهای زیادی در زندگی می شود. متاسفانه در جامعه مردان در پیداکردن کار و نفوذ اجتماعی تسلط بیشتری دارند با طلاق گرفتن می توانند زندگی را با پشتوانه مالی خود دوباره آغاز کنند اما زنان بیوه با از دست دادن زیبایی و سرمایه جوانی امکان ازدواج مجدد برایشان مشکل است.

شاید بتوان گفت که مهریه به نوعی جبران خسارت برای بانوان هست و اسبابی که بتوانند با آن آینده روشنی داشته باشند. ادامه مطلب در مقاله ای با نام چگونه مهریه خود را بگیریم؟ مدارک و مراحل دریافت مهریه

 

تحت چه شرایطی مهریه به زن تعلق نمی گیرد؟

پرداخت مهریه زن یکی از دغدغه های افرادی است که به دنبال طلاق هستند. متاسفانه باورهای اشتباهی در مورد عدم تعلق مهریه وجود دارد.یکی از مهم ترین حقوق زنان حق مهریه می باشد که به محض عقد زن مالک مهریه می شود و می تواند آن را از مرد درخواست نماید.

مهریه امروزه شامل دو نوع مهریه عندالمطالبه و مهریه عندالاستطاعه است . با اینکه این دو مهریه در رابطه با وصول آن اندکی متفاوت هستند ، اما در این نکته مشترک اند که در هر حال ، به موجب عقد نکاح ، مهریه به زن تعلق گرفته است و به همین لحاظ مرد هم موظف به پرداخت آن است .

به عبارت دیگر مهریه زن در هر شرایطی به او تعلق می گیرد و مرد باید آن را پرداخت نماید و هیچ گونه حقی در پرداخت نکردن ندارد مگر استثناتی که در این مقاله آنها را بیان خواهیم کرد. در هر شرایطی مرد باید مهریه پرداخت کند و مواردی از قبیل : عدم تمکین وی ، ناشزه بودن زن و یا برقراری رابطه نامشروع توسط زن سبب نمی شود تا او حق مهریه خود را از دست بدهد . چرا که به محض وقع عقد نکاح ، زن مالک مهریه شده است و مرد مدیون به زن جهت پرداخت آن است . ادامه مطلب در مقاله ای با نام تعلق مهریه به زن

 

آیا زن می تواند از پذیرش اعسار مرد امتناع کند؟

آیا زن می تواند از پذیرش اعسار مرد امتناع کند؟ قبل از آنکه این سوال را پاسخ دهیم در ابتدا باید واژه اعسار معنی کنیم که در اصطلاح حقوقی منظور از اعسار، ناتوانی در پرداخت است. بنابراین به کسی که ناتوان از پرداخت باشد، معسر می‌گویند. مهریه هم از نظر قانون عند المطالبه است و حق قانونی زن هست که در هر شرایطی اگر از مرد درخواست کند مرد باید آن را پرداخت کند اما سوال اصلی که در این جا پیش می آید این است که چگونه و چرا مساله عدم پرداخت مهریه با اعسار و تقسیط مواجه می شود؟ چگونه مرد می تواند آن را قسطی پرداخت کند؟

پاسخ این مساله طبق قانون ماده 2 اینگونه بیان شده است که در صورت اثبات این مساله که مرد توان پرداخت مهریه به صورت یکجا را ندارد، مبلغ مهریه به شکل اقساط از او دریافت می‌شود.ادامه مطلب در مقاله ای با نام آیا زن می تواند از پذیرش اعسار مرد امتناع کند؟

 

اگر مطالبه مهریه زن توسط وکیل انجام شود چه مزایایی دارد؟

در شروع زندگی هیچ زن و مردی توقع دریافت و پرداخت مهریه را ندارند و مبنای زندگی را با عشق و صمیمیت استوار می کنند اما گاهی بعد از مدتی از ازدواج ؛ زوج های هستند که در زندگی به اختلافاتی روبرو می شوند و حق و حقوق خود را از یکدیگر درخواست می کنند.

یکی از حقوقی که برای زن وجود دارد حق مهریه میباشد که مرد باید آن را پرداخت نماید اما گاهی مردانی هستند که از پرداخت مهریه سر باز می زنند مطالبه مهریه زن توسط وکیل می تواند روال کار را آسانتر نمایید. زن می تواند با مشاوره از یک وکیل مجرب و حرفه ای مشکل خود را به راحتی حل کند و تمام حق و حقوق خود را از طریق وکیل دریافت نماید. ادامه مطلب در مقاله ای با نام اگر مطالبه مهریه زن توسط وکیل انجام شود چه مزایایی دارد؟

 

اگر زن وکالت از طلاق داشته باشد می تواند مهریه خود را هم مطالبه کند؟

 

اگر زن وکالت از طلاق داشته باشد می تواند مهریه خود را هم مطالبه کند؟ مهریه بر طبق قانون و شرع، از حقوق زن است که به محض وقوع عقد نکاح به تملک او در می آید و می تواند آن را از شوهر مطالبه کند از طرفی طلاق از امتیازاتی است که قانونگذار برای مرد مقرر کرده است و طلاق را در اختیار او قرار داده است. با این توضیح اگر مرد مخالف طلاق زوجه باشد، صرف دادخواست طلاق از طرف زن و گرفتن مهریه بدون دلیل موجه، طلاق منجر به موفقیت نمی شود حتی اگر مهریه را هم بذل نماید.

اگر زوجین بر سر جدایی توافق داشته باشند و اختلافی بر سر مهریه، حضانت و امثالهم نباشد بی شک طلاق توافقی است اما اگر مرد در خصوص طلاق مخالفت کند و زن از طریق اثبات عسر و حرج یا اثبات یکی از موارد دوازده گانه شروط ضمن عقد نکاح – در صورت امضاء کردن زوج – حکم طلاق اخذ نماید.

علاوه بر طلاق مهریه را هم می تواند وصول نماید بنابراین درخواست طلاق از طرف زن و گرفتن مهریه در صورتی امکان پذیر است که زن دلیل محکمه پسند و موجه به دادگاه برای طلاق ارائه نماید. ادامه مطلب در مقاله ای با نام وکالت طلاق توسط زن 

 

آیازن میتواند 1000 سکه عند الاستطاعه را به عنوان مهریه مطالبه کند؟

درصورتی که مشخص شود مرد توانایی پرداخت این مقدار مهریه را دارد باید آن را پرداخت نماید. در مهریه عندالاستطاعه اگر زن مهریه خود را بخواهد باید ثابت کند که مرد از دارایی واموال کافی جهت پرداخت مهریه برخوردار است.

در مهریه عند الاستطاعه این امتیاز برای مرد قائل شده است تا زن برای گرفتن مهریه آن را تحت فشار قرار ندهد. مهریه‌های بالا هرگز موجب خوشبختی نیست بلکه سدی در راه خوشبختی است. مهریه باید به میزانی تعیین‌شود که قابل‌پرداخت باشد و مردان باید این مسأله را عملاً بپذیرند که این دین را باید به همسران‌شان بپردازند و مشروط‌کردن مهریه به شرطی مبهم و مجهول راه چاره و درمان نخواهد بود. ادامه مطلب در مقاله ای با نام آیا زن میتواند 1000 سکه عند الاستطاعه را به عنوان مهریه مطالبه کند؟

 

آیا برای مطالبه مهریه عندالمطالبه هم زن باید مال معرفی کند؟

آیا برای مطالبه مهریه عندالمطالبه هم زن باید مال معرفی کند؟ مهریه مالی که در زمان جاری شدن صیغه عقد و نکاح؛ طبق توافق زن و مرد براساس قوانین اسلام و رسوم اجتماعی؛ مرد به زن پرداخت می کند یا مکلف به پرداخت آن می شود. ادامه مطلب در مقاله ای با نام آیا برای مطالبه مهریه عندالمطالبه هم زن باید مال معرفی کند؟

 

بعد از فوت زن مهریه ایشان از طرف وراث قابل مطالبه میباشد؟

مهریه از جمله حقوق قانونی زوجه است که زوج را در مقابل زوجه مشغول الذمه (مدیون) می‌گرداند.  مهریه زن متوفی به همین منوال است لذا دینی است بر دوش زوج که همواره در مقابل آن تکلیف به پرداخت برایش وجود خواهد داشت.ادامه مطلب در مقاله ای با نام بعد از فوت زن مهریه ایشان از طرف وراث قابل مطالبه میباشد؟

 

 

آیا درخواست طلاق از طرف زن و گرفتن مهریه امکان پذیر است؟

آیا درخواست طلاق از طرف زن و گرفتن مهریه امکان پذیر است؟ مهریه به مالی گفته می شود که در عقدنامه ثبت می شود و طبق آن زن می تواند پس از جاری شدن صیغه عقد هر زمان که مایل باشد آن را مطالبه کند.

مهریه هم از نظر قانونی و شرعی قابل اجرا می باشد و حتی اگر زن آن را به همسرش بخشیذه باشد نیز می تواند آن را دریاقت کند.

در مواردی که طلاق از طرف زن باشد هم زن می تواند مهریه خود را دریافت کند. بسیاری از زنان برای دریافت مهریه و به اجرا گذاشتن، آن را به عنوان اهرمی برای فشار و ساقط کردن مرد مورد استفاده قرار می دهند. ادامه مطلب 

 

حکم مهریه زن زناکار چیست؟

رابطه نامشروع و خیانت همسر هیچ تاثیری درمهریه ندارد و مهریه زن زناکار باید پرداخت شود. در صورت اثبات اعسارو ناتوانی مالی مرد در پرداخت مهریه دادگاه با توجه به اوضاع و احوال مرد حکم به تقسیط مهریه می دهد.ادامه مطلب