نفقه

 

نفقه چیست؟ نفقه زن و فرزند چقدر است؟

نفقه به این معنی است که شما به عنوان همسر باید تمام هزینه های زندگی که شامل خانه، اثاثیه، منزل، غذا، لباس، دارو و درمان را پرداخت نمایید. طبق قانون میزان آن طبق شئونات خانوادگی زن؛ عرف و عادات ساکنان آن منطقه و وضعیت مالی شوهر تعیین می گردد.

دادن نفقه طبق قانون اسلامی ایران در ازدواج های دائم قابل پرداخت است در ازدواجهای موقت نفقه تعلق نمی گیرد مگر آنکه زن و مرد در آن توافق کرده باشند.

سوالات متداولی در این زمینه پرسیده شده است که در مقاله ای با نام نفقه چیست؟ نفقه زن و فرزند چقدر است؟ توضیح بیشتری را در این زمینه برای شما عزیزان بیان کرده ایم.

 

مطالبه نفقه توسط وکیل انجام شود چه مزایایی دارد؟

 

یکی از ابتدایی ترین و مهم ترین حقق زن در قانون ایران حق مطالبه نفقه می باشد. نفقه یعنی تامین تمامی نیازهای متعارف زن از قبیل مسکن؛خوراک؛ پوشاک؛درمان ودارو می باشد که مرد باید این موارد را تامین نماید.

تعریف ساده ای است اما بسیاری از بانوان سرزمین مان برای ادعای این مطالبه سالها در دادگاه ها و دادسراها دچار مشکلاتی می شوند و نمی توانند حق خود را دریافت نمایند. در اینجا می توانند از یک وکیل برای دریافت نفقه خود کمک بگیرند با داشتن یک وکیل دلسوز دیگر این مشکلات را نخواهید داشت و به حق قانونی خود خواهید رسید.

سوالات متداولی در این زمینه پرسیده شده است که در مقاله ای با نام مطالبه نفقه توسط وکیل انجام شود چه مزایایی دارد؟ توضیح بیشتری را در این زمینه برای شما عزیزان بیان کرده ایم.

 

تا چند ماه پرداخت نفقه صورت نگیرد زن حق طلاق خواهد داشت؟

طبق قانون در عقد دائم پرداخت نفقه زن به عهده مرد می باشد اگر مردی نفقه همسر خود را نپردازد زن میتواند از طریق دادخواست با توجه به میزان نفقه آن را در دادگاه یا شورای حل اختلاف شوهر خود را محکوم نماید.

یکی از مواردی که زن می تواند از دادگاه تقاضای طلاق کند و به استناد آن و با وجود مخالفت شوهر طلاق بگیرد همین ندادن نفقه است. در این موارد زن می تواند علاوه بر دستیابی به طلاق، عمده مهریه را هم وصول نماید و با عبارت دیگر طلاق با مهریه باشد.

یکی از شرایطی که در سند ازدواج نیز وجود دارد این مورد می باشد اگر مردی به مدت 6 ماه نفقه همسر را پرداخت نکند زن می تواند تقاضای طلاق کند. توضیحات بیشتر در مقاله ای با نام تا چند ماه پرداخت نفقه صورت نگیرد زن حق طلاق خواهد داشت؟ 

 

حکم جلب همسر بابت نفقه

حکم جلب همسر بابت نفقه چگونه است؟ در قانون اسلامی ایران بعضی از قوانین مختص بانوان سرزمین مان هست طبق قانون وظیفه مرد از ابتدای نکاح عقد دائم این است که نفقه زن را پرداخت نماید.

این قانون برای همه یکسان است و مرد هر چقدر هم ناتوان و ندار باشد و زن توان مالی خوبی داشته باشد مرد باید نفقه زن را پرداخت نماید.

در کشور ما نفقه برعهده مرد خانواده است و به هیچ عنوان نباید مرد از این قانون سرپیچی نمایید.توضیحات بیشتر در مقاله ای با نام حکم جلب همسر بابت نفقه

 

 

در صورت ترک منزل توسط زن بدون اجازه مرد نفقه به او تعلق می گیرد؟

مطابق ماده ۱۱۱۴ قانون مدنی، زن موظف است که در منزلی که شوهر برای سکونت تعیین کرده در آنجا قرار گیرد مگر آنکه اختیار تعیین مسکن به زن داده شده باشد.بنابراین ترک منزل توسط زن بدون عذر موجه از سوی زن موجب ناشزه شدن او خواهد شد.توضیحات بیشتر در مقاله ای با نام در صورت ترک منزل توسط زن بدون اجازه مرد نفقه به او تعلق می گیرد؟

 

در صورت عدم تمکین خاص و عام زن نفقه به او تعلق می گیرد؟

معنای تمکین خاص اطاعت از نیازهای غریزی مرد از طرف زن می باشد و معنای تمکین عام یعنی اطاعت از تمام فرامین همسر در کل زندگی و زن موظف است که تمکین کند.

اما تمکین خود به چه معناست؟ تمکین در لغت به معنی الزام و اجبار است. آیا زن تنها باید تمکین کند؟ خیر به هر دو زوج مربوط می شود. یکی از تکالیف زوجین در مقابل یکدیگر این است که از هم تمکین کنند .

نقطه مقابل تمکین زن ، نشوز است که به معنای آن است که زن و مرد در مقابل یکدیگر تمکین نکرده باشند .

البته اصطلاح نشوز را بیشتر در مورد زنان به کار می برند ، اما از آن رو که هر دوی زن و مرد موظف به تمکین در برابر هم هستند ، عدم تمکین از جانب هر دوی آنها نشوز نام دارد .ادامه مطلب در مقاله ای با نام  در صورت عدم تمکین خاص و عام زن نفقه به او تعلق می گیرد؟

 

 

نفقه زن برچه اساسی تعیین می شود؟

طبق قانون 1115 شوهر باید نفقه زن را به طور کامل پرداخت نماید. اگر شوهر از پرداخت نفقه خودداری کند زن حق دارد به دادگاه مراجعه کند و دادگاه وظیفه دارد که میزان نفقه زوجه را بر مبنای وضعیت زن و متناسب با شان خانوادگی او تعیین و شوهر را به پرداخت آن الزام نماید. ادامه مطلب در مقاله ای با نام نفقه زن برچه اساسی تعیین می شود؟

 

آیا زن میتواند در ازای نفقه اموال مرد را توقیف کند؟

توقیف اموال برای نفقه : نفقه در ازدواج دائم قابل اجرا است و باید به زن پرداخت شود در ازدواج موقت زن هیچ گونه حقی در زمینه نفقه نداردمگر آنکه در ابتدا زوج باهم به توافق برسند. در صورتی که زن از شوهر خود تمکین نکند نیز نفقه به وی تعلق نمی گیرد. عنوان ناشزه را می گیرد ناشزه به دین معناست که زن از فرمان شوهر سرپیچی کرده است و وظایف خود را به درستی رعایت نمی کند.

برای دریافت نفقه خود باید از طرف زن درخواست گردد و مرد موظف است که تمام و کمال حق زن را پرداخت نماید اما اگر نشوز اثبات شود مرد می تواند از این وظیفه را از خود سلب کند و یا حتی می تواند ازدواج مجدد نماید.ادامه مطلب در مقاله ای با نام آیا زن میتواند در ازای نفقه اموال مرد را توقیف کند؟