طلاق به دلیل نداشتن رابطه زناشویی

یکی از شایع‌ترین مشکلات زناشویی که در بیشتر موارد به طلاق ختم می‌شود، نداشتن رابطه زناشویی است. نداشتن رابطه زناشویی از جمله شرایطی است که علاوه بر مشکلات جسمی و روحی که پدید می‌آورد، می‌تواند زندگی را برای زوجین سخت کرده و آسیب‌های جبران ناپذیری را وارد کند. یک زندگی سالم زناشویی باید در کنار دیگر جنبه‌ها، نیازهای افراد بخصوص نیاز جنسی برطرف شود زیرا یکی از دلایل استحکم روابط ارضا شدن غریزه انسان توام با عشق و محبت است. در بیشتر موارد، شرم یا غرور افراد باعث می‌شود تا زوجین دلیل اصلی خود برای طلاق را اعلام نکرده و دست به دامن دلایل دیگر شوند، اما در بطن ماجرا، نداشتن رابطه جنسی است که زندگی مشترک آنها را به پایان رسانده است. در این مطلب از آوات به این موضوع خواهیم پرداخت.

طلاق بخاطر نداشتن رابطه

رابطه زناشویی یک امر طبیعی و واجب است که برای سلامتی جسمی و روحی بسیار ضروری و لازم است. در طی رابطه جنسی بدن شما هورمونی به نام سرتونین ترشح می‌کند که باعث شادی و نشاط شما شده و خلق و خو را تنظیم می‌کند. در هنگام ارگاسم هورمون اوکسی توسین ترشح می‌شود که همان هورمون محبت بوده و باعث کاهش استرس و حذف هورمون کورتیزول می‌شود. علاوه بر آن از دیگر مزایای رابطه جنسی تقویت سیستم ایمنی بدن و کنترل ضربان قلب است.

رابطه جنسی می‌تواند زن و مرد را به یکدیگر نزدیک‌تر کند و علاوه بر آن، باعث لذت بردن طرفین در زندگی شود. هر رابطه سالم برای دوام آوردن نیاز به رابطه جنسی دارد. برطرف کردن نیاز جنسی همراه با عشق و محبت، رابطه را محکم کرده و قهر و دلخوری را از بین می‌برد. یکی از شایع‌ترین اختلافاتی که زن و مرد با آن مواجه می‌شوند، نداشتن رابطه جنسی و یا مشکلات مربوط به آن است. در برخی موارد زن و در برخی موارد مرد از داشتن رابطه با همسر خود امتناع می‌کند و در صورتیکه این مشکل برطرف نشود، می‌تواند باعث جدایی و طلاق شود.

عوارض نداشتن رابطه زناشویی برای زنان

نداشتن رابطه جنسی نه تنها عوارض روحی به همراه دارد، بلکه می‌تواند آثار مخربی بر سلامت جسمی داشته باشد. معمولا زوج‌هایی که رابطه جنسی منظم و آگاهانه دارند، از نظر عاطفی اشباع شده و آسیب روحی و جسمی کمتری را تجربه می‌کنند. از جمله عوارضی که با نداشتن رابطه جنسی ممکن است تجربه کنید، عبارتند از:

  • افسردگی

رابطه جنسی با تولید هورمون اندروفین سبب تقویت روح می‌شود. اولین راهی که زوجین می‌توانند به آرامش برسند، داشتن رابطه جنسی است. نداشتن رابطه جنسی می‌تواند شما را کسل و بی‌حال کند و طراوت و شادابی را در رابطه شما از بین ببرد. از آنجایی که زنان بسیار احساسی‌تر و حساس‌تر هستند، بنابراین زودتر این موارد را احساس کرده و در برخی موارد دچار افسردگی می‌شوند.

  • احساس نگرانی
بخوانید:  اگر طلاق از طرف مرد باشد آیا حتما باید در جلسات داوری شرکت کند؟

رابطه جنسی زن و مرد را به هم نزدیک می‌کند و عشق و محبت را بین آنها بیشتر می‌کند. نداشتن رابطه جنسی می‌تواند روابط را سرد کرده و همین موضوع می‌تواند باعث نگرانی و ناامنی در رابطه شود.

  • ضعیف شدن دیواره‌های واژن

دیواره‌های واژن در اثر نداشتن رابطه جنسی و ارگاسم خشک شده و ضعیف و نازک می‌شوند. این موضوع باعث می‌شود تا رابطه جنسی شما همراه با درد باشد و به مرور زمان کم و کمتر شود.

  • کاهش ایمنی بدن

معمولا رابطه جنسی به سلامت بدن و تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند. در نتیجه با نداشتن آن، شما زودتر نسبت به افرادی که رابطه جنسی دارند، بیماری می‌شوید.

بنابراین، بطورکلی نداشتن رابطه جنسی به مراتب عوارض بسیاری دارد و می‌تواند به طرفین آسیب روحی و جسمی وارد کرده و رابطه را سرد و متشنج کند.

عوارض نداشتن رابطه زناشویی برای زنان

حکم نداشتن رابطه زناشویی

نداشتن رابطه جنسی و یا نداشتن رابطه جنسی مطلوب از جمله دلایل شایع برای طلاق در میان زوجین است. در قانون بطور صریح در خصوص نداشتن رابطه جنسی حکم نشده است، اما بطورکلی طلاق در دین اسلام از حقوق مرد به شمار می‌رود به همین دلیل مرد می‌تواند با پرداخت حقوق مالی زوجین طلاق بگیرد. با این توضیح اینکه مرد در دادگاه ثابت کند طلاق به دلیل مشکلات زناشویی است یا اثبات نکند، در اصل طلاق در دادگاه فرقی نمی‌کند. همچنین در صورتی که نداشتن رابطه زناشویی به زوجه فشار آورده و موجب سختی و مشقت او شود، با توجه به قانون و عسر و حرج و با اثبات این موضوع در دادگاه می‌تواند طلاق بگیرد. مرد نیز در صورتی که همسرش با او نزدیکی نکند، می‌تواند به دلیل عدم تمکین یا نفقه پرداخت نکند و یا حتی زن خود را طلاق دهد.

حکم مردی که با زنش همبستر نمی‌شود؟

در طلاق به دلیل نداشتن رابطه جنسی چند فرض وجود دارد که عبارتند از:

  • اگر مردی عنن باشد

عنن به معنای نداشتن توانایی نعوظ در مرد است که یکی از موارد فسخ نکاح به شمار می‌آید و زوجه می‌تواند از دادگاه تقاضای فسخ نکاح کند. این موضوع تنها منحصر به زمان عقد نیست و حتی اگر بعد از عقد هم برای مرد حاصل شود و در دادگاه ثابت شود، زوجه می‌تواند درخواست طلاق کند.

  • مرد سرمزاج است

بعضی از افراد ممکن است به دلیل بیماری‌های روحی، جسمی و یا به دلایل ارثی، سرد مزاج باشند. در صورتی که زوجه بتواند این موضوع را در دادگاه ثابت کند، طبق قانون مدنی ماده 1133 زن می‌تواند به دلیل عسر و حرج (نداشتن رابطه جنسی) طلاق بگیرد.

بخوانید:  اگر زن وکالت از طلاق داشته باشد می تواند مهریه خود را هم مطالبه کند؟

عدم برقراری رابطه جنسی از روی عمد

در صورتی که زوج برای مدت طولانی با همسر خود رابطه بر قرار نکند و نداشتن رابطه جنسی منتسب به زوج باشد، در این صورت زن می‌تواند به دلیل عسر و حرج دادخواست طلاق خود را به دادگاه تقدیم کند.

  • زود انزالی

زودانزالی مرد در رابطه جنسی هم برای مرد و هم برای زن می‌تواند ناخوشایند باشد و معمولا در اکثر مواقع با مراجعه به پزشک درمان می‌شود. اما در صورتی که زوج در پی درمان نرود و یا درمان موثر واقع نشود، زن می‌تواند به دلیل عسر و حرج طلاق بگیرد.

  • رابطه جنسی غیر متعارف و مقعدی

رابطه جنسی غیر متعارف می‌تواند باعث سختی و مشقت زوجه شود و همچنین رابطه جنسی مقعدی علاوه بر اینکه از نظر پزشکی تایید نشده است، مشکلات شرعی داشته و زوجه می‌تواند درخواست طلاق کند.

بنابراین طبق قانون مدنی ماده 1133 در صورتی که زن به دلیل نداشتن رابطه جنسی به هر دلیل در عسر و حرج باشد و بتواند این موضوع را در دادگاه ثابت کند، دادگاه ابتدا با شوهر اتمام حجت کرده که به خوبی با همسر خود برخورد کند، اما در صورتی که مرد به هیچ کدام از وظایف زناشویی خود عمل نکرد، زن می‌تواند از همسر خود طلاق بگیرد.

حکم مردی که با زنش همبستر نمی‌شود

مردی نداشتن یعنی چه؟

در صورتیکه مرد توانایی نعوظ نداشته باشد و باتوجه به شرایطی که در بالا گفته شد، زن می‌تواند طلاف بگیرد.

نداشتن رابطه به مدت طولانی

در صورتی که زن برای مدت طولانی به هر دلیلی رابطه جنسی نداشته باشد و در سختی و مشقت باشد، اگر بتواند این موضوع را در دادگاه ثابت کند، می‌تواند دادخواست طلاق خود را به دادگاه تقدیم کند. همچنین در صورتیکه مرد به هر دلیلی برای مدت زولانی رابطه جنسی نداشته باشد و زن از داشتن رابطه جنسی با همسر خود امتناع کند، مرد می‌تواند به دلیل عدم تمکین طلاق بگیرد.

باطل شدن عقد در صورت نداشتن رابطه

اگر زوج درخواست فسخ نکاح به دلیل عدم تمکین خاص و عام زوجه کند، در صورتی که زوجه باکره باشد، نیمی از مهریه او پرداخت خواهد شد. اما در صورتیکه زوجه حداقل یکبار رابطه زناشویی کامل برقرار کرده باشد، تمام مهریه زن باید پرداخت شود، اما شرط تنصیف دارایی و نفقه به زن تعلق نمی‌گیرد.

ترک زناشویی از طرف زن

ترک زناشویی از طرف زن به معنای عدم تمکین است. در صورتیکه زن عدم تمکین خاص داشته باشد، ناشزه شناخته شده و طبق قانون، از نفقه که جزو حقوق مالی و قانونی زن می‌باشد، محروم خواهد شد و مرد می‌تواند او را به این دلیل طلاق دهد.

ثبت یک دیدگاه