طلاق به دلیل خیانت همسر

خیانت یکی از رویدادهایی است که توانایی پدید آوردن آسیب‌های بسیار جدی و زیادی را به همراه دارد. خیانت چه از لحاظ جنسی و چه از لحاظ احساسی، چه زمانی که فاش شود و چه زمانی که برملا نشده باشد، می‌تواند مشکلات زیادی را بوجود آورد. وفاداری و صداقت یکی از شروط مهم برای شروع زندگی مشترک است. هر دو طرف برای برقراری آرامش در زندگی و پایداری زندگی مشترک، باید این دو اصل را رعایت کنند. یکی از مواردی که متاسفانه امروزه رشد بسیار چشمگیری در جامعه داشته است، طلاق به دلیل خیانت همسر است. این نوع طلاق یکی از احساسی‌ترین پرونده‌ها در دادگاه خانواده است که در این مطلب به آن می‌پردازیم.

داستان طلاق به دلیل خیانت همسر

حتما می دانید که انواع طلاق در قانون کشور ما وجود دارد و طلاق به دلیل خیانت همسر یا طلاق به دلیل نداشتن رابطه زناشویی تنها علت درخواست طلاق را توضیح می دهد. ازدواج زن و مرد و تشکیل زندگی مشترک نیاز به وفاداری و صداقت دارد که هر دو طرف باید آن را رعایت کنند تا زندگی همراه با آرامش و سازگاری داشته باشند. اما خیلی وقت‌ها ممکن است هر کدام از طرفین رابطه نامشروع و یا خیانت انجام دهند که در بیشتر موارد باعث فروپاشی کانون خانواده و طلاق به دلیل خیانت همسر می‌شود.

خیانت یکی از رویدادهایی است که می‌تواند آسیب جدی و زیادی را به افراد وارد کند. خیانت در زندگی مشترک نه تنها به همسر آسیب زیادی وارد می‌کند، بلکه می‌تواند فرزندان را هم تحت شعاع قرار دهد. این رویداد مخرب چه آشکار شود و چه برملا نشود، می‌تواند مشکلات زیادی در رابطه ایجاد کرده و سلامت رابطه را از بین ببرد. از پیامدهای خیانت می‌تواند به موارد زیر اشاره کرد:

  • خیانت به هر شکلی که باشد، اعتماد همسر را از بین می‌برد و بنیان خانواده را تخریب می‌کند.
  • آسیب‌های مخرب خیانت تنها به فردی که به آن خیانت شده است، وارد نمی‌شود، بلکه این آسیب‌های منفی روی فرد خیانکار هم تاثیر می‌گذارد.
  • خیانت فرد مقابل را در معرض بحران‌ها و آسیب‌های روحی قرار می‌دهد.
  • خیانت یکی از والدین می‌تواند در فرزندان تاثیر بدی از قبیل عدم اعتماد در آینده، اضطراب، افسردگی و نگرانی ایجاد کند.

این آسیب‌ها می‌تواند بسیار جدی و جبران ناپذیر باشند و در معمولا در بیشتر موارد به طلاق ختم می‌شوند. در شرع اسلام خیانت به عنوان عملی حرام تلقی شده است که ارتکاب آن از سوی هر فرد دارای مجازات است. اما باید در نظر داشته باشید، از آنجایی که پای آبرو و حیثیت افراد در میان است، در صورتی که نتوانید با دلایل کافی خیانت را اثبات کنید، خود فرد شاکی از طرف قاضی مجازات خواهد شد.

داستان طلاق بخاطر خیانت

تاثیر رابطه نامشروع در طلاق

اینکه صحبت‌های تلفنی، پیامک، چت خصوصی و غیره با زن و مرد غریبه برای آقا یا خانم متاهل خیانت محسوب می‌شود یا نه، جواب قطعی و یکسانی وجود ندارد. برخی از زن‌ها این روابط را خیانت می‌دانند و در بیشتر مواقع تصور می‌کنند که در پشت تمام این روابط تلفنی حتما رابطه نامشروعی هم وجود دارد. در سال‌های اخیر تعداد طلاق‌هایی با دلیل خیانت بسیار زیاد شده است که در بیشتر آنها رابطه نامشروع هم وجود داشته است. رابطه نامشورع یکی از مهم‌ترین جرایم منافی عفت است که در قانون مجازات اسلامی جرم انگاری شده و برای آن مجازات تعیین شده است.

بخوانید:  نفقه چیست؟ نفقه زن و فرزند چقدر است؟

طبق ماده 637 قانون مجازات اسلامی، هرگاه زن و مردی که بین آنها عقله زوجیت نباشد، مرتکب روابط نامشروع یا عمل منافی عفت غیر از زنا از قبیل تقبیل یا مضاجعه شوند، به شلاق تا نود و نه ضربه محکوم خواهند شد و اگر عمل با عنف و اکراه باشد فقط اکراه کننده تعریز می‌شود.

زن باتوجه به رابطه نامشروع مرد می‌تواند از دو نظر تقاضای طلاق دهد:

در صورتی که زن حق طلاق را داشته باشد: در قباله ازدواج شروط دوازده گانه تنظیم شده است که مرد در زمان عقد نکاح با امضای آن، زوجه را مشمول حق طلاق قرار می‌دهد. در این شروط بصورت مستقیم نامی از رابطه نامشروع نبرده است، اما باتوجه به تفصیلی بودن موارد ذکر شده، می‌توان رابطه نامشروع را در بندهای 2 و 9 و تحت عنوان سوء معاشرت مرد و جرائم مغایر با حیثیت خانوادگی زن قرار داد و از این جهت زن را مشمول حق طلاق دانست.

طبق ماده 1130 قانون مدنی: همچنین طبق بند یک ماده 1130 قانون مدنی و با استناد به ادله رسمی و معتبر خود، درخواست طلاق دهد. استناد قانونی ماده مذکور، عسر و حرج زوجه می باشد. اصولا زوجه زمانی به ماده 1130 قانون مدنی متوسل می گردد که مرد در زمان عقد نکاح، شروط دوازده گانه را امضا ننموده باشد.

جهت یادآوری بد نیست بدانید که مراحل طلاق توافق در دادگاه برای زوجین در هر شرایطی ساده تر است.

نمونه دادخواست طلاق به دلیل خیانت

طلاق به دلیل خیانت مرد

طبق قانون اسلام، مردها می‌توانند با اجازه از سوی همسر اول و دادگاه، ازدواج دائم یا موقتی با زن دیگر داشته باشند. اما اگر ازدواج مجدد آنها بدون اجازه همسر اول و یا دادگاه باشد و یا اینکه مرد رابطه نامشورع و غیر اخلاقی با زن نامحرم داشته باشد، می‌تواند نام این عمل را خیانت نامید. همانطور که گفته شد، داشتن رابطه نامشروع مرد با زن نامحرم تحت هر شکلی جرم است و مجازات دارد. اما باید بدانید که رابطه مرد با زنی بجز همسر خود نمی‌تواند دلیلی برای طلاق باشد مگر اینکه زن دلایل کافی برای اثبات خیانت مرد داشته باشد و بتواند حکم طلاق را از دادگاه بگیرد. بنابراین در صورتی که زن بتواند در دادگاه عسر و حرج را اثبات کند، می‌تواند حکم طلاق را از دادگاه بگیرد.

راه دیگر آن هم این است که در صورتی که مرد در هنگام عقد نکاح حق طلاق را به زن داده باشد و شروط دوازده گانه را امضا کرده باشد، زن می‌تواند با اثبات یکی از این موارد، درخواست طلاق داده و حکم طلاق را از دادگاه بگیرد.

حکم خیانت مرد به زن چیست؟

اگر مرد متاهلی با زنی به غیر از همسر خود ارتباط داشته باشد، مرتکب جرم خیانت مرد به زن شده است. در این شرایط در صورتی که زن از روابط همسر خود مطلع شود، می‌تواند با ارائه مدارک لازم در دادگاه، جرم همسر خود را اثبات کند. از نظر حقوقی جرم خیانت مرد به زن زمانی در دادگاه قابل پیگیری است که مرد مرتکب رابطه جنسی و یا رابطه کمتر از آن شده باشد. هر مورد دیگر مانند لبخند زدن، نگاه کردن، حرف زدن و غیره، با وجود اینکه برای زن ممکن است آزاردهنده باشد، اما جرم به حساب نمی‌آید.

بخوانید:  تا چند ماه پرداخت نفقه صورت نگیرد زن حق طلاق خواهد داشت؟

مطابق با قانون مجازات اسلامی، مجازات جرم خیانت مرد به زن، 99 تا ضربه شلاق تعزیری است. توجه داشته باشید که این ماده در خصوص کسانی است که رابطه نزدیکی بین آن‌ها محقق نشده است. اگر رابطه زنا بین فرد متاهل با شخص ثالثی محقق شود، ممکن است با وجود شرایطی او را اعدام کنند.

حکم خیانت مرد به زن چیست؟

مدارک لازم برای اثبات خیانت مرد

برای اثبات خیانت همسر باید مدارک و شواهدی به دادگاه ارائه شود که عبارتند از:

  • شهادت فرد خیانتکار

یکی از راه‌های اثبات خیانت همسر این است که خود او شهادت داده و اعتراف کند که به همسر خود خیانت کرده است. البته این اعتراف باید در برابر قاضی، دادگاه و یا شاهدان معرفی شده باشد. بنابراین شما نمی‌توانید در دادگاه اعلام کنید که همسرتان به خیانت خود اعتراف کرده است، زیرا در صورتی که نتوانید اثبات کنید، علاوه بر اینکه حکم طلاق را از دادگاه نمی‌گیرید، بلکه همسرتان به جرم افترا می‌تواند از شما شکایت کند.

  • اثبات رابطه نامشروع یا زنا

این مورد یکی از سخت‌ترین راه‌های اثبات خیانت همسر است. از مدارک لازم برای اثبات خیانت مرد در صورت داشتن رابطه نامشروع، داشتن چهار شاهد مرد عاقل و بالغ و یا سه مرد و دو زن عاقل و بالغ است که همه آنها شاهد وقوع چنین رابطه‌ای بوده‌اند. ازآنجایی‌که معمولاً زنا و روابط نامشروع در خفا و حریم شخصی صورت می‌گیرد، این کار تقریباً غیرممکن است.

  • ارائه پیام و مستندات خیانت تلفنی

در این مورد زن با ارائه مدارکی همچون اسکرین شات‌ها، پیام‌های صوتی، چت و عکس‌های رد و بدل شده نمی‌تواند از دادگاه درخواست طلاق کند، زیرا این مدارک ارز قانونی نداشته و قاضی پرونده تنها به این مدارک بسنده نخواهد کرد. البته اینگونه مسائل به تشخیص قاضی و دادگاه بستگی دارد.

  • اثبات ازدواج مجدد بدون اجازه همسر اول

اگر زنی متوجه ازدواج مجدد همسر خود شده باشد، در صورتیکه رضایت نداده باشد، با ارائه شناسنامه مرد و یا مدارک صیغه نامه می‌تواند از او شکایت کند. البته در این مورد باید توجه داشته باشید که نمی‌توانید از برقراری رابطه جنسی و یا به‌عنوان زنا از همسر خود شکایت کنید. دلیل این مورد این است که به‌خاطر ازدواج رسمی و صیغه شرعی، رابطه جنسی شرعی محسوب شده و جرمی بر طرفین وارد نیست.

اثبات خیانت بعد از طلاق

پس از اثبات خیانت، مجازات آن برای زن و مرد یک تا نود و نه ضربه شلاق تعزیری بسته به تشخیص دادگاه و قاضی است.

شکایت از زن بخاطر خیانت

در صورتیکه مرد از ارتباط همسر خود با مرد دیگری مطلع شود می‌تواند به زن خود اتهام خیانت زده و از او شکایت کند. بر اساس ماده 637 قانون مجازات اسلامی زن خیانتکار مشمول اعمال مجازات برای رابطه نامشروع شده و از آنجایی که حق طلاق با مرد است، او می‌تواند همسر خود را به دلیل خیانت طلاق دهد.

ثبت یک دیدگاه