طلاق اتباع خارجی در ایران چه مراحلی دارد؟

گاهی پیش می‌آید که افراد و اتابع خارجی در ایران به مشکل می‌خورند و می‌خواهند در ایران از هم جدا شوند. طلاق اتباع خارجی در ایران دارای شرایط و مراحلی است که باید طی شود.

هر زن‌وشوهری در زندگی خود ممکن است به مشکلات و اختلافاتی برسند. گاهی این اختلافات بیش‌تر و شدیدتر می‌شود و به جایی می‌رسد که دو طرف نمی‌توانند در کنار هم زندگی کنند. هر چقدر بیش‌تر با همدیگر ادامه می‌دهند، دعواها و درگیری‌هایشان بدتر می‌شود. با وجود این مشکلات، آخرین راهی که برای هر دوی آن‌ها می‌ماند طلاق است.

در ادامه به شرح مواردی دراین‌رابطه و بیان شرایط طلاق اتباع خارجی می‌پردازیم.

آیا اتباع خارجی می‌توانند در ایران طلاق بگیرند؟

گاهی در ذهن افراد این سؤال به وجود می‌آید که آیا طلاق اتباع خارجی در ایران ممکن است؟ در نظام حقوقی ایران، منعی برای طلاق اتباع خارجی و مسائلی ازاین‌دست وجود ندارد.

قانون حتی به شخص خارجی نیز این اجازه را می‌دهد که ازدواج و طلاق خود را در داخل کشور ایران به ثبت برساند؛ پس اتباع خارجی نیز می‌توانند در ایران از همدیگر جدا شوند.

در ایران، برای طلاق‌گرفتن زوجین، قوانین و مقررات خاصی هست که اگر افراد خارجی نیز بخواهند از هم جدا شوند، باید این قوانین اجرا شوند. در واقع طلاق در ایران فقط برای زن و مرد ایرانی نیست و قوانین اجازهٔ طلاق افراد خارجی را هم می‌دهد.

قطعاً زن و مرد خارجی که بخواهند در ایران از هم جدا شوند، باید قبل از اقدام قانونی، قوانین و شرایط طلاق در کشور ایران را مورد بررسی قرار دهند. در مواردی قانون کشور ایران افراد را برای طلاق با دشواری رو‌به‌رو می‌کند. در این صورت اتباع خارجی اگر می‌خواهند می‌توانند در کشور خود طلاق را اجرا کنند.

درصورتی‌که دو فرد خارجی در ایران درخواست طلاق نمایند، مسائل مختلفی ممکن است مطرح شود. در ادامه، دادگاه در ایران، قانون کشور آن‌ها را مورد بررسی و ملاحظه قرار می‌دهد. در نهایت آن را با قانون کشور ایران مطابقت می‌دهد.

البته درخواست طلاق در اتباع خارجی عموماً طلاق توافقی است، اما در مواردی نیز زوجین بر اثر ناسازگاری با هم برای طلاق اقدام می‌کنند.

طلاق اتباع خارجی 

طلاق اتباع خارجی و شرایط آن

طلاق افراد خارجی در ایران مانعی ندارد، اما چیزی که در این میان مهم است، شرایط و قوانینی است که برای طلاق باید اجرا شود. به‌طورکلی طلاق یک‌سری شرایط خاصی دارد که اگر زن و مردی قصد جدایی از یکدیگر را دارند باید آن‌ها را اجرا کنند.

بر اساس مادهٔ 7 قانون مدنی، اتباع کشورهای خارجی که ساکن ایران هستند، دررابطه‌با احوال شخصیه در حدود معاهدان بین کشور خود و ایران، تابع قوانین دولت متبوع خواهند بود. در این حالت، دربارهٔ دعاوی آن‌ها بر اساس قانون کشورشان عمل می‌گردد.

بخوانید:  تعيين و تکليف مهريه در طلاق از طرف مرد

به گفتهٔ قانون‌گذار، در مسائل مربوط به احوال شخصیه، قانون کشور متبوع افراد اجرا می‌گردد. در این صورت اگر افراد خارجی بخواهند در کشور ایران از هم طلاق بگیرند، در خصوص طلاق قانون کشور آن‌ها به اجرا در خواهد آمد.

طلاق اتباع خارجی غیر مسلمان در ایران

زن و مردی که اتباع خارجی هستند، اگر دین آن‌ها با دین اسلام که در ایران دین رسمی است تفاوت داشته باشد، برای ثبت طلاق در ایران بایستی بر اساس قانون کشور خودشان عمل شود. براین‌اساس، اگر نیاز به طلاق دارند، نیازی نیست که به دادگاه‌های کشور خود مراجعه کنند و بر اساس شرایط، طلاقشان در ایران انجام می‌شود.

با اینکه برای طلاق افراد خارجی در ایران، می‌تواند قانون کشور آن‌ها در خصوص طلاق اجرا شود، اما باید به این نکته اشاره کرد که قانون آن کشور نباید با قانون کشور ایران در بسیاری از موضوعات منافاتی داشته باشد. در صورت مغایرت با قانون ایران، نمی‌توان قوانین آن کشور را جاری ساخت و قانون داخلی ایران اجرا می‌شود.

این مسئله در خصوص ایرانیان خارج از کشور نیز صدق می‌کند. آن‌ها می‌توانند در کشوری که در آن ساکن هستند، طلاق بگیرند. لزومی ندارد که برای ثبت طلاق به ایران بازگردند. برای اطلاعات بیشتر این نوشته را بخوانید: مراحل طلاق برای ایرانیان مقیم خارج کشور

طلاق اتباع خارجی مسلمان در ایران

در کشورهای اسلامی همچون کشور افغانستان، مقررات طلاق تا حدی همانند قوانین ایران است. مراجع قضایی با مراجعهٔ اتباع خارجی در ایران که افغانستانی هستند، می‌توانند تا حدی قوانین داخلی را برای طلاق اجرا نمایند.

برای مثال یک زوج افغانستانی که به مشکل خورده و درخواست طلاق دارند. در این مورد، باتوجه‌به اینکه قوانین طلاق در افغانستان به قوانین ایران شباهت دارد، دادگاه ایران می‌تواند با درنظرگرفتن تفاوت‌ها، قوانین داخلی را برای طلاق اتباع خارجی در ایران صادر کند و طلاق را ثبت نماید.

طلاق اتباع خارجی مسلمان در ایران

مراحل طلاق اتباع خارجی در ایران

باتوجه‌به نکاتی که بیان کردیم، در ابتدا برای طلاق این افراد طبق قوانین کشور خودشان عمل می‌شود. درصورتی‌که قوانین آن کشور با قوانین ایران مغایرت داشت یا برخلاف عفت عمومی بود، نیاز است که قانون داخلی با وکیل یا بدون وکیل به اجرا برسد.

اگر زن و مرد خارجی قصد طلاق در ایران را داشته باشند، باید مراحلی را طی کنند و در نهایت درخواست طلاق را به دادگاه ارائه دهند. نکتهٔ حائز اهمیت در اینجا این است که آن‌ها باید درخواست طلاق را مطابق قانون کشور خود تنظیم کنند و برای بررسی ارائه دهند.

بخوانید:  مدارک لازم برای گرفتن حق طلاق

به هر رو، مراحل طلاق اتباع خارجی در ایران شامل موارد زیر است:

مرحله اول

در ابتدا زوجین باید مشکل خود را در دادگاه‌های ایران مطرح کنند. به این شکل که بر اساس قانون کشور خود، باید دادخواست طلاق را به دادگاه ارائه کنند و تا زمانی که دادگاه حکم را صادر کند آن را پیگیری نمایند. ثبت طلاق از طریق سامانهٔ میخک وزارت کشور انجام می‌شود.

مرحله دوم

زوجین در ابتدا به سامانهٔ میخک مراجعه نموده و حساب کاربری ایجاد می‌کنند. لازم است اطلاعات شخصی را وارد کنند، سپس نام کاربری و رمز عبور به متقاضیان داده می‌شود که با استفاده از آن می‌توانند نسبت به ثبت طلاق اقدامات لازم را انجام دهند.

مراحل طلاق افراد خارجیمرحله سوم

با انجام‌دادن و تکمیل‌کردن مراحل، اطلاعات فرد نمایش داده می‌شود که اگر درست باشد، فرد اطلاعات را تأیید می‌کند. پس از آن، شخص باید مدارک مربوطه را در سامانه بارگذاری نماید.

مرحله چهارم

در نهایت پس از انجام مراحل ثبت درخواست طلاق در سامانهٔ میخک، اتباع خارجی باید فرم کتبی تقاضای طلاق و حکم دادگاه و سایر مدارک مانند اسناد و مدارک محل سکونت را تهیه کنند، سپس به سفارت کشور خود در ایران مراجعه نمایند تا در کنسولگری مربوطه، اقدامات طلاق انجام شود.

زوجین با ثبت درخواست طلاق در سامانه اقدام به تنظیم دادخواست طلاق می‌کنند و اگر مانع قانونی وجود نداشته باشد، حکم طلاق از طرف دادگاه صادر می‌شود. نکتهٔ مهم در اینجا این است که طرفین قبل از مراجعه به سفارت کشور خود، باید مراحل دادرسی را انجام دهند و از دادگاه حکم طلاق را دریافت کرده باشند.

سخن پایانی

مسئلهٔ طلاق اتباع خارجی در ایران، با وجود شرایط و مراحلی که شرح داده شد، ممکن است دشواری‌های خودش را باتوجه‌به مغایرت یا عدم مغایرت با قوانین ایران داشته باشد. از طرفی با داشتن امکان طلاق در ایران، افراد نیازی به بازگشت به کشور خود ندارند، پس می‌توانند بدون رفت‌وآمد کارهای طلاق خود را در ایران انجام دهند.

در این مطلب دررابطه‌با طلاق اتباع خارجی توضیحاتی ارائه دادیم و مواردی در خصوص مراحل طلاق اتباع خارجی مطرح کردیم.

اگر شما هم جزء اتباع خارجی هستید و می‌خواهید طلاق بگیرید، توصیه می‌کنیم برای دریافت اطلاعات بیش‌تر دررابطه‌با طلاق به سایت awatlegal.com مراجعه نمایید، از خدمات مشاوره وکلای متخصص آن استفاده کنید و کارهای طلاق خود را پیش ببرید.

 

 

 

ثبت یک دیدگاه