فرآیند طلاق توسط وکیل انجام می شود چه مزایایی دارد؟

در فرآیند طلاق توسط وکیل دیگر نیازی نیست که شما در تمام مراحل دادگاه حضور داشته باشید و می توانید این امر را به عهده وکیل خود بگذارید.

زن وشوهری که تا چند وقت پیش باهم زندگی می کردند حضور شاید برای آنها در دادگاه خوشایند نباشد و همچنین ناآگاهی در قانون طلاق می تواند پرونده طلاق را طولانی تر نماید اما اگر فرآیند طلاق توسط وکیل انجام گردد می تواند استرس و اضطراب را از شخص بگیرد و تمام کارهای قانونی را به آن بسپارد.

 

وکالت در طلاق و نحوه صحیح تنظیم آن

طلاق توسط وکیل
طلاق توسط وکیل

طلاق وکالتی نوعی از طلاق توافقی است و در وکالت مذکور زوجه یا زوج با قرار دادن شروطی در وکالتنامه به طرف دیگر اجازه می‌دهند که با مراجعه به وکلای دادگستری و عقد قرارداد با آنها به دفاتر خدمات قضایی مراجعه نمایند و الباقی کارهای مربوط به طلاق را انجام دهند.قابل ذکر است حضور زوجه به واسطه انجام آزمایش بارداری الزامی است.

برای تنظیم وکالتنامه طلاق اول از هر چیز باید به نکاتی در رابطه قانون طلاق توجه داشته باشیم. طبق ماده ۱۱۳۳ قانون مدنی و شرع اختیار و حق طلاق بدست زوج است. اما مرد می‌تواند اجرای حق خویش را به همسرش یا هر شخص دیگری وکالت بدهد. وکالت در طلاق یا حق طلاق به دو شکل می‌تواند به زوجه داده شود.

طلاق توسط وکیل
طلاق توسط وکیل

 

روش اول: این که به صورت شرط ضمن عقد و نکاح در سند ازدواج مکتوب گردد.

روش دوم: که موضوع اصلی بحث ماست اینگونه است که زوج به یکی از دفاتر اسناد رسمی مراجعه می‌نماید و تقاضای تنظیم وکالت در طلاق را می‌دهد و بدینوسیله اصطلاحا حق طلاق را به زوجه یا کس دیگری می‌دهد.

در صورتی که زوج ساکن خارج از کشور باشد ‌باید برای تنظیم این وکالتنامه به سفارت یا کنسولگری ایران مراجعه نماید. هرچند که زوج می‌تواند این وکالتنامه را به فرد دیگری غیر از زوجه بدهد اما معمولا شایع است که این حق را به همسرش واگذار می کند.

آنچه که در تنظیم وکالتنامه بسیار اهمیت دارد حدود اختیارات است. چرا که در صورتی که وکالتنامه به شکل کامل تنظیم نشود ممکن است در مراحل تنظیم دادخواست طلاق توافقی و یا اجرای صیغه طلاق با مشکلاتی مواجه شود. لذا مهم‌ترین کاری که پس از تصمیم برای دادن وکالت به زوجه جهت اجرای حق طلاق باید انجام داد، تنظیم یک وکالتنامه کامل با حدود اختیارات کامل می‌باشد.

 

در این میان به مهم‌ترین مواردی که باید در تنظیم وکالتنامه موصوف لحاظ گردد. اشاره می‌شود.

بخوانید:  آیا نفقه در طلاق از طرف مرد بايد پرداخت شود؟

یکی ار مهم‌ترین مواردی که باید قید گردد وکالت در بذل مهریه، نفقه، اجرت المثل و سایر حقوق مالی است. البته می‌توان بنا به خواست زوجه بذل مهریه نسبت به کل مهریه باشد یا بذل هر میزان از مهریه. این قیدی است که می‌باید خود زوجه با توجه به شرایط و توافقات فی مابین تغییر دهد. مثلا اگر قرار بدین است که زوجه کل مهریه خود را در قبال طلاق خلع به زوج بذل نماید باید قید وکالت در بذل کل مهریه ذکر شود، اما اگر قرار است که بخشی از مهریه توسط زوج پرداخت گردد و فقط بخشی از آن بذل گردد می‌باید قید، بذل هر میزان از مهریه ذکر گردد.

 

از دیگر موارد مهم که می‌باید در وکالت حق طلاق ذکر گردد. وکالت در اسقاط حق تجدید نظر خواهی در فرجام خواهی است.

 

در صورتی که این مورد در وکالتنامه قید نگردد، پس از این که گواهی عدم امکان سازش از دادگاه صادر گردید می‌باید ۴۴ روز پس از ابلاغ نسبت به ثبت و اجرای صیغه طلاق اقدام نمود. در صورتی که قید اسقاط حق تجدیدنظر خواهی و فرجام خواهی وجود داشته باشد، صرفا پس از صدور رای دادگاه با اعمال حق فوق‌الذکر حکم صادره قطعی شده و همان روز طلاق ثبت و صیغه طلاق جاری می‌شود.

 

موارد دیگر نیز هم چون حق توکیل به غیر، بلاعزل بودن وکالت با رضایت شخص زوج، وکالت در مراجعه به دفاتر ثبت طلاق و اجرای صیغه طلاق و …. موضوعاتی هستند که معمولا دفاتر اسناد رسمی در وکالتنامه قید می‌کنند. اما به جهت صحت و سهولت تنظیم وکالتنامه، وکالت در طلاق نمونه کامل وکالتنامه مذکور در ذیل آورده شده است.

 

نکته: آنچه قابل توجه است این موضوع می‌باشد که با داشتن وکالت در طلاق هیچ‌کس به تنهایی نمی‌تواند جهت تنظیم دادخواست طلاق و انجام باقی مراحل اقدام نماید. بلکه صرفا می‌باید به انتخاب وکیل دادگستری برای زوج، بر طبق حدود اختیارات وکالتنامه به وکیل دادگستری منتخب وکالت داده و وکیل دادگستری در این صورت وکیل مع الواسطه شوهر می‌شود.

 

قانون جدید طلاق توافقی

با توجه به بخشنامه شماره 55/13104/9000 مورخ 05/ 09/1397 دفاتر خدمات الکترونیک قضایی، زن و شوهر مجاز به ثبت دادخواست طلاق توافقی بدون ارائه گواهی مراکز غربالگری و یا مشاوره خانواده که اصطلاحاً به آن گواهی عدم انصراف از طلاق گفته می‌شود، نیستند.

طبق شرایط جدید طلاق توافقی، خانم و آقا باید به سامانه نوبت‌دهی طلاق مراجعه و اطلاعات خود را در این سامانه وارد کنند تا در وقت تعیین ‌شده به مراکز غربالگری یا مراکز مشاوره خانواده مراجعه کنند.

بخوانید:  مشاوره حقوقی تلفنی

پس از انجام این پروسه، گواهی عدم انصراف از طلاق خود را دریافت می‌کنند و در زمان ثبت دادخواست طلاق توافقی، به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی تحویل می‌دهند تا دادخواست طلاق، ثبت و به دادگاه صالح ارسال شود.

پس از واردکردن اطلاعات در سامانه و انتخاب نزدیک‌ترین مرکز مشاوره، خانم و آقا، طبق ماده 25 قانون حمایت از خانواده مصوب سال 91، مجبور به شرکت در جلسات مشاوره هستند.

با مراجعه به مرکز غربالگری و اصرار زن و مرد به جدایی، چند سؤال از آن‌ها پرسیده می‌شود تا دلیل اصلی طلاق توافقی مشخص گردد. پس ‌از آن، زوجین توسط کارشناسان مربوطه، به مشاوره خانواده معرفی می‌شوند.

 

وکیل طلاق

وکیل طلاق
وکیل طلاق

با مراجعه زن و شوهر به موسسه آوات و  اصرار آنها بر جدایی و قطعی بودن تصمیم ایشان، طی صورتجلسه ای توافق های آنها مکتوب می شود. همانطور که می دانید توافق بر سر مهریه،نفقه، اجرت المثل، حضانت فرزندان و نحوه ملاقات و نفقه ایشان الزامی است. پس از آن امضاء وکالتنامه از زوجین اخذ می شود و در بازه زمانی ۱۰ الی ۱۵ روزه بدون حضور زوجین کلیه مراحل طلاق تا اخذ رای قطعی توسط وکلای دادگستری اخذ خواهد شد.

 

چگونه یک وکیل طلاق انتخاب کنیم؟

پیدا کردن یک وکیل خوب برای طلاق و دعاوی خانواده به همان اندازه پیدا کردن یک مکانیک خوب برای ماشینتان یا یک مهدکودک خوب برای فرزندتان اهمیت دارد مطمئناً شما دنبال هر وکیلی نیستید! وکیلی می‌خواهید که بتوانید به او اعتماد کنید.

وکیلی را انتخاب کنید که تخصصش طلاق و دعاوی خانواده باشد. توجه داشته باشید که از یک بدهکار شکایت ندارید یا نمی‌خواهید برای جرمی از شما دفاع کنند. می‌خواهید طلاق بگیرید و به همین دلیل به کسی نیاز دارید که تخصص کافی در این زمینه را دارا باشد.

 

خدمات موسسه آوات لیگال

ارائه خدمات نوین مشاوره حقوقی در ایران و جهان با کمک علم IT
ارائه خدمات مشاوره حقوقی آنلاین
ارائه خدمات مشاوره حقوقی حضوری کاملا تخصصی
ارائه خدمات مشاوره حقوقی تلفنی
ایجاد و برگزاری کلینیک مشاوره حقوقی در ایران
ارائه خدمات حقوقی به ایرانیان مقیم خارج از کشور
ارائه خدمات بین المللی به شرکتها یاموسسات خارجی
ارائه خدمات ثبت شرکت با دیدگاهی نوین و کاهش هزینه ها
حفظ و سیانت اسرار موکلین و مشاوره جوها

 

مقالات دیگر:

طلاق از طرف زن به چه صورتی می باشد؟

طلاق از طرف مرد به چه صورت می باشد؟

مطالب مرتبط

ثبت یک دیدگاه